Твърденията и изводите относно образователната система, работата на българските учители, учебните програми и учебното съдържание изразени в изследване на комисията за защита от дискриминация са меко казано некомпетентни, непрофесионални и съдържат много неистини, твърдят от синдиката.
Структурата към КТ Подкрепа е на мнение, че поставянето на въпрос за присъствието на Ботев в българските учебници е опасен и безотговорен и цели разклащане на духовната ценностна система, оцеляла през трудните десетилетия на прехода, която е фундамент на българското образование.
Ботев, Левски и още много български герои са величия, надживели историята и времето, с които са закърмени нашите ученици, затова и сега, и в бъдеще никой в България не трябва да си помисля да ревизира тяхното величие, продължава позицията на синдиката.
От там са категорични, че не може и дума да става за дискриминация към деца и ученици на база учебно съдържание и стил на преподаване на педагогическите специалисти. Нещо повече, според структурата към КТ „Подкрепа" КЗД е най-малко компетентният орган, който би трябвало да си позволява да анализира образователната система. Според синдиката, ако тази комисия цели да търси истинска дискриминация, тя би я открила в училищата със смесени паралелки от различни етноси, където в дискриминационна ситуация са учениците и децата от българската общност.
Синдикат „Образование" продължава да предлага учебен предмет „Гражданско образование", основно преструктуриране на учебното съдържание, което да стане по-близко до ученическа същност и намаляване на високите цени на учебниците, които са най-голямата дискриминация към българските ученици.
Няма коментари:
Публикуване на коментар